.

28.02.2024

Zajęcia Muzyczne

Zapraszamy dzieci, które chcą rozpocząć naukę gry na instrumentach dętych na zajęcia muzyczne w sobotę, 2 marca 2024 r., o godz. 9:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie

Czytaj więcej...

.

19.02.2024

Zapraszamy na film 🤩🎬🎬

Zapraszamy serdecznie na filmowy luty w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie.

Czytaj więcej...

.

09.02.2024

Ferie zimowe

Fotorelacja z ferii zimowych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lelowie i Gminnym Ośrodku Kultury

Czytaj więcej...

.

22.01.2024

32. Finał WOŚP w Lelowie

Zapraszamy serdecznie 32. Finał WOŚP w Lelowie. 

Czytaj więcej...

zdjęcie z warsztatów

30.10.2023

„Wpływ plastiku na zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatu" – warsztaty

26 października 2023 r. odbyły się warsztaty zdobienia ekologicznych toreb bawełnianych z Ekodoradcą Subregionu Północnego Województwa Śląskiego, pt. „Wpływ plastiku na zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatu"

Czytaj więcej...

grafika

02.09.2023

JUROMANIA „Jura w Klimacie” — „Klimatyczny Lelów”

Zapraszamy serdecznie na wydarzenia związane ze Świętem Jury „Juromanią”, którym w tym roku przyświeca hasło „Jura w Klimacie"!16 września 2023 r. (sobota) w ramach Juromanii na terenie Gminy Lelów odbędą się obchody 160. Rocznicy Bitwy pod Mełchowem – Inscenizacja walk z powstania styczniowego (Mełchów). Z kolei 17 września 2023 r. (niedziela) będzie można wziąć udział w Queście „Traktem od Młynarza do Strzecharza” (Biała Wielka), jak również zwiedzić Izbę Tradycji (Lelów). Ponadto zaplanowany został blok wydarzeń pt. „Od Chaty do Pałacu”, w którym przewidziano różne warsztaty tematyczne w juRajskiej Spiżarnii (Biała Wielka) oraz koncert muzyki klasycznej w Zespole Pałacowo-Parkowym w Nakle. Na wydarzenia obywające się w niedzielę obowiązują wcześniejsze zapisy (do 11 września 2023 r., tel. 663 442 881)Szczegółowy program znajduje się na załączonym plakacie.Zapraszamy serdecznie do „Klimatycznego Lelowa”

Czytaj więcej...

.

31.08.2023

4 września 2023 r.

.

Czytaj więcej...

.

24.08.2023

XX Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej „Święto Ciulimu-Czulentu” Lelowskie Spotkania Kultur

Za nami jubileuszowy XX Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej „Święto Ciulimu-Czulentu” Lelowskie Spotkania Kultur. W ubiegły weekend (18 – 20 sierpnia) do malowniczego i upalnego Lelowa przybyły tysiące gości z całej Polski pragnących posmakować różnych potraw kuchni polskiej i żydowskiej, jak również pragnących doświadczać obu kultur poprzez koncerty, warsztaty artystyczne, wystawy, spotkania, dyskusje i wykłady, poświęcone kulturze żydowskiej i jej obecności w historii i życiu codziennym mieszkańców Lelowa. Na festiwalowej scenie zaprezentowali się artyści tacy jak: zespół Kroke, zespół Video, zespół Feel, wokalistka Izabela Szafrańska z zespołem, Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej oraz dzieci, młodzież i dorośli z Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie. Uczestnicy festiwalu mieli także możliwość wzięcia udziału w warsztatach wycinanki żydowskiej, w warsztatach tańca żydowskiego, w pokazie filmu o tematyce żydowskiej i dyskusji o filmie, jak również w oprowadzaniu po ohelu cadyka Dawida Bidermana i lelowskiej synagodze. Festiwalowi goście mieli także okazję obejrzenia wystawy wycinanki żydowskiej autorstwa Grzegorza Dudały, wystawy prac artystycznych autorstwa Kazimierza Kalkowskiego, wystawy fotograficznej autorstwa Grzegorza Maciąga pt. „Jorcaity” oraz wystawy mobilnej „Chasydzi Lelowscy”. Podczas festiwalu nie zabrakło oczywiście degustacji dwóch tytułowych potraw — ciulimu i czulentu oraz wielu innych specjałów kuchni polskiej i żydowskiej, w tym żydowskiego kugla, przygotowanego przez społeczność chasydów, specjalnie na jubileuszowy XX Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej „Święto Ciulimu-Czulentu”FOTORELACJA

Czytaj więcej...

grafika zawiera plakat wydarzenia

15.08.2023

Działania Edukacyjne w ramach projektu Lelów Miejsce Spotkania Kultur

Zapraszamy serdecznie na wystawy artystyczne i fotograficzne podczas Festiwalu Kultury Polskiej i Żydowskiej „XX Święto Ciulimu-Czulentu” Lelowskie Spotkania Kultur. — Wystawa mobilna „Chasydzi Lelowscy” – od 18 sierpnia 2023 r. na rynku w Lelowie— Wystawa fotograficzna Grzegorza Maciąga ,,Jorcajty” – od 18 sierpnia do 18 września 2023 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie —Wystawa wycinanki polskiej i żydowskiej Grzegorza Dudały – od 19 do 20 sierpnia 2023 r. na stadionie przy ul. Sportowej w Lelowie — Wystawa prac artystycznych autorstwa Kazimierza Kalkowskiego – od 18 do 31 sierpnia 2023 r. w Gminny Ośrodku Kultury w Lelowie „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

Czytaj więcej...

grafika zawiera plakat wydarzenia

14.08.2023

Działania Edukacyjne w ramach projektu Lelów Miejsce Spotkania Kultur

Serdecznie zapraszamy na działania edukacyjne, które będą odbywać się podczas Festiwalu Kultury Polskiej i Żydowskiej „XX Święto Ciulimu-Czulentu” Lelowskie Spotkania Kultur. — Projekcja filmu, dyskusja, spotkanie, wykład – 18 sierpnia 2023, godz. 17:00 (Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie)— Warsztaty tańca żydowskiego – 20 sierpnia 2023 (Stadion przy ul. Sportowej w Lelowie)— Warsztaty wycinanki polskiej i żydowskiej – 19-20 sierpnia 2023 (Stadion przy ul. Sportowej w Lelowie)— Oprowadzanie po ohelu i synagodze 19 sierpnia 2023 (od 14:00 do 16:00)20 sierpnia 2023 (od 12:00 do 14:00)(Rynek w Lelowie – przy ohelu cadyka Dawida Bidermana)„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

Czytaj więcej...

grafika zawiera plakat wydarzenia

14.08.2023

Działania Edukacyjne w ramach projektu Lelów Miejsce Spotkania Kultur

Zapraszamy serdecznie na warsztaty tańca polskiego i żydowskiego w ramach programu „Lelów Miejsce Spotkania Kultur”.— Warsztaty tańca żydowskiego – 17 sierpnia 2023, godz. 12:00 - 16:00— Warsztaty tańca polskiego – 17 sierpnia 2023, godz. 16:00 - 19:00Miejsce: Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

Czytaj więcej...

.

14.08.2023

Warsztaty kulinarne kuchni polskiej i żydowskiej

Zapraszamy serdecznie na kolejne działania w ramach projektu edukacyjnego ,,Lelów Miejsce Spotkania Kultur".Warsztaty kulinarne kuchni polskiej i żydowskiej Przygotowanie potraw (ciulimu i czulentu) na degustację podczas festiwalu w dniach: 18 sierpnia 2023 r. o godz. 23:00 19 sierpnia 2023 r. o godz. 22:00Zapisy na warsztaty do 17 sierpnia 2023 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"

Czytaj więcej...

grafika prezentuje plakat wydarzenia

28.07.2023

Działania Edukacyjne - w ramach projektu Lelów Miejsce Spotkania Kultur

Zapraszamy serdecznie na kolejne działania w ramach projektu edukacyjnego ,,Lelów Miejsce Spotkania Kultur".Warsztaty muzyki polskiej i żydowskiej (dla dorosłych i seniorów)w dniach: 31 lipca, 3 sierpnia i 8 sierpnia 2023 r. od godz. 16:00 do godz. 19:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie.„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

Czytaj więcej...

.

12.07.2023

Działania edukacyjne — Lelów Miejsce Spotkania Kultur

W dniach: 3-7 lipca  w Gminny Ośrodku Kultury w Lelowie zrealizowane zostały warsztaty poświęcone muzyce polskiej i żydowskiej dla dzieci i młodzieży  w ramach projektu edukacyjnego ,,Lelów Miejsce Spotkania Kultur”.  „Dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury” w ramach programu „Kultura Ludowa i Tradycyjna”.

Czytaj więcej...

zdjęcie zawiera plakat wydarzenia

07.06.2023

Działania edukacyjne - Lelów Miejsce Spotkania Kultur

Zapraszamy serdecznie na pierwsze działania w ramach projektu edukacyjnego ,,Lelów Miejsce Spotkania Kultur".Projekcja filmu, dyskusja, spotkanie, wykład - 12 czerwca 2023, godz. 9:30 (Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie)Oprowadzanie po ohelu i synagodze - 12 czerwca, godz. 11:00 (pod ohelem),,Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

Czytaj więcej...

.

05.06.2023

Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie uzyskał dofinansowanie w kwocie 95 000,00 zł

Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie uzyskał dofinansowanie w kwocie 95 000,00 zł na realizację projektu edukacyjnego Lelów Miejsce Spotkania Kultur”, Dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura Ludowa i Tradycyjna". Realizacja projektu „Lelów miejsce spotkania kultur” ma na celu przybliżenie historii oraz zwyczajów kultury polskiej i żydowskiej, a także ukazanie tego, jak w przeszłości w Lelowie przenikały się obie kultury. Do istotnych założeń projektu należy również propagowanie idei dialogu międzykulturowego, tolerancji i otwartości.W ramach projektu zrealizowane zostaną liczne działania edukacyjne, w tym przede wszystkim:wykłady, dyskusje, spotkania, pokazy filmowe, cykle warsztatów, wystawy i koncerty oraz przygotowane zostaną materiały, promujące wielokulturowość Lelowa. Ich zadaniem będzie utrwalenie pamięci o przeszłości oraz otwieranie uczestników na różnorodne, także i współczesne, zagadnienia kulturowe. Wszystkie działania mają zaowocować uwrażliwieniem społeczności na problematykę wielokulturowości i dialogu międzykulturowego.Efektem końcowym projektu edukacyjnego „Lelów Miejsce Spotkania Kultur” będzie organizacja Festiwalu Kultury Polskiej i Żydowskiej „XX Święto Ciulimu – Czulentu”. W najbliższym czasie przekażemy Państwu wszelkie informacje, dotyczące uczestnictwa w projekcie. Tym samym zachęcamy serdecznie do śledzenia naszej strony internetowej.

Czytaj więcej...

.

29.05.2023

Piknik Rodzinny 2023 r.

W niedzielę 28 maja 2023 r. na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie odbył się Piknik Rodzinny z okazji Dnia Matki i Dziecka. W tym dniu zostały uroczyście wręczone statuetki oraz dyplomy i nagrody dla laureatów i wyróżnionych uczestników X Festiwalu Artystycznego Dzieci i Młodzieży Gminy Lelów oraz Gmin sąsiadujących. Piknik jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców gminy, jak i okolicznych miejscowości. Piknik rozpoczął się od oficjalnego powitania gości. Następnie odczytany został protokół X Festiwalu Artystycznego. Laureaci osobiście odbierali statuetki za swoje osiągnięcia muzyczne i taneczne z rąk Pani Marianny Dziury – Radnej Powiatu Częstochowskiego, Pana Krzysztofa Molendy – Wójta Gminy Lelów, Pana Władysława Jaworskiego – Przewodniczącego Rady Gminy Lelów oraz Pani Ewy Molendy – Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie. Statuetki, którymi nagrodzono laureatów X Festiwalu Artystycznego zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Częstochowie, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie. Po uroczystym wręczeniu statuetek, goście złożyli serdeczne życzenia dla wszystkich mam oraz dzieci z racji ich święta.Po nagrodzeniu wszystkich laureatów tegorocznego Festiwalu, najmłodsi uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje muzyczne talenty. Po występach przedszkolaków, Pani Ewa Molenda odczytała protokół Konkursu Plastycznego „Zawsze Kocham Cię Mamo – Bukiet dla mojej Mamy”. Laureatom konkursu zostały wręczone nagrody i dyplomy, z kolei mamy otrzymały przygotowane przez dzieci ekologiczne bukiety kwiatów.Następnie miała miejsce prezentacja kolejnych laureatów X Festiwalu Artystycznego. Na scenie zaprezentowali się soliści, duety, instrumentaliści, zespoły wokalno-instrumentalne i zespoły taneczne. W czasie trwania pikniku, dzieci mogły skorzystać z dodatkowych atrakcji, takich jak: animacje dla dzieci, malowanie twarzy, dmuchańce, stoiska z zabawkami i stoiska gastronomiczne. Malowanie twarzy i animacje dla dzieci zostały przygotowane przez pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Lelowie. Serdecznie dziękujemy!Na zakończenie pikniku Pani Dyrektor Ewa Molenda serdecznie podziękowała wszystkim zgromadzonym i wyraziła nadzieję na spotkanie w przyszłym roku.Piknik poprowadziły Pani Monika Kasznia i Pani Magdalena Kowalska z Urzędu Gminy w Lelowie. Fotorelację z pikniku zapewnił Pan Łukasz Kocela z Urzędu Gminy Lelów. Serdecznie dziękujemy!Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przy organizacji pikniku, a w szczególności pracownikom Urzędu Gminy Lelów, pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Lelowie i pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie.

Czytaj więcej...

.

15.05.2023

X Festiwal Artystyczny Dzieci i Młodzieży Gminy Lelów oraz gmin sąsiadujących

W czwartek 11 maja 2023 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie odbył się X Festiwal Artystyczny Dzieci i Młodzieży Gminy Lelów oraz gmin sąsiadujących: Gminy Irządze, Janów, Koniecpol, Kroczyce, Niegowa, Przyrów i Szczekociny,  w trzech kategoriach muzycznych: kategoria soliści, duety oraz zespoły z podziałem na kategorie wiekowe: żłobek, przedszkole, klasy I – III, klasy IV – VI, klasy VII – VIII, Szkoła ponadpodstawowa. Konkurs obejmował wykonanie utworu muzycznego bądź tanecznego o dowolnej tematyce. Na konkurs wpłynęło łącznie 112 zgłoszeń. Celami konkursu było stworzenie możliwości zaprezentowania swoich umiejętności i talentów przez dzieci i młodzież, promowanie młodych talentów w obszarach muzycznych, integracja rodzin oraz dzieci i młodzieży z gmin sąsiadujących, wymiana pomysłów i doświadczeń w zakresie pracy z dziecięcymi oraz młodzieżowymi zespołami jak i rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży poprzez bezpośredni kontakt z kulturą. Organizatorami Festiwalu są Starostwo Powiatowe w Częstochowie, Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Wyniki konkursu podamy jak zwykle podczas Pikniku Rodzinnego, ale już teraz gratulujemy wszystkim młodym artystom pięknych występów!

Czytaj więcej...

.

27.03.2023

Zawsze kocham Cię Mamo. Bukiet dla Mamy

Zapraszamy dzieci i młodzież na warsztaty kreatywno-edukacyjne w ramach tegorocznej edycji konkursu plastycznego „Zawsze kocham Cię Mamo. Bukiet dla Mamy”.🌼Uczestnicy podczas warsztatów kreatywno-edukacyjnych pod opieką Ekodorady, samodzielnie wykonają ekologiczny bukiet dla Mamy, według własnego pomysłu, z wykorzystaniem tradycyjnych materiałów (papier, bibuła). Prace powstałe na warsztatach wezmą udział w konkursie plastycznym pt. ,,Zawsze kocham Cię Mamo. Bukiet dla Mamy".🌼Zapewniamy podstawowe materiały, niezbędne do wykonania bukietów, w tym: papier kolorowy, bibułę, nożyczki, wykałaczki.🌼W konkursie ,,Zawsze kocham Cię Mamo. Bukiet dla Mamy" mogą wziąć udział wyłącznie te prace, które zostały wykonane przez uczestników podczas warsztatów kreatywno-edukacyjnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie.

Czytaj więcej...

15.03.2023

ZGŁOSZENIA WYSTAWCY, STOISKA

KARTA ZGŁOSZENIA WYSTAWCY, STOISKA   podczas imprezy:FESTIWAL KULTURY POLSKIEJ I ŻYDOWSKIEJ „XX ŚWIĘTO CIULIMU-CZULENTU” LELOWSKIE SPOTKANIA KULTURw dniach 19-20 sierpnia 2023 r.

Czytaj więcej...

Aktualności

.

15.05.2023

X Festiwal Artystyczny Dzieci i Młodzieży Gminy Lelów oraz gmin sąsiadujących

W czwartek 11 maja 2023 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie odbył się X Festiwal Artystyczny Dzieci i Młodzieży Gminy Lelów oraz gmin sąsiadujących: Gminy Irządze, Janów, Koniecpol, Kroczyce, Niegowa, Przyrów i Szczekociny,  w trzech kategoriach muzycznych: kategoria soliści, duety oraz zespoły z podziałem na kategorie wiekowe: żłobek, przedszkole, klasy I – III, klasy IV – VI, klasy VII – VIII, Szkoła ponadpodstawowa.

Konkurs obejmował wykonanie utworu muzycznego bądź tanecznego o dowolnej tematyce.

Na konkurs wpłynęło łącznie 112 zgłoszeń.

Celami konkursu było stworzenie możliwości zaprezentowania swoich umiejętności

i talentów przez dzieci i młodzież, promowanie młodych talentów w obszarach muzycznych, integracja rodzin oraz dzieci i młodzieży z gmin sąsiadujących, wymiana pomysłów

i doświadczeń w zakresie pracy z dziecięcymi oraz młodzieżowymi zespołami jak

i rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży poprzez bezpośredni kontakt

z kulturą.

Organizatorami Festiwalu są Starostwo Powiatowe w Częstochowie, Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

Wyniki konkursu podamy jak zwykle podczas Pikniku Rodzinnego, ale już teraz gratulujemy wszystkim młodym artystom pięknych występów!

Czytaj więcej...
XV Gminny konkurs „Tradycyjna ozdoba z piernika”

02.11.2022

XV Gminny konkurs „Tradycyjna ozdoba z piernika”

Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie wraz z wójtem Gminy Lelów już po raz XV organizuje konkurs "Tradycyjna ozdoba z piernika".Konkurs kierowany jest do pięciu grup wiekowych:I grupa: przedszkolaki z rodzicamiII grupa: uczniowie klas I- III z rodzicamiIII grupa: uczniowie klas IV- VIIV grupa: uczniowie klasy VII- VIIIV grupa: uczniowie szkół średnichVI grupa: dorośli i seniorzyPrace należy dostarczyć na adres:Gminny Ośrodek Kultury w Lelowieul. Szczekocińska 3142- 235 Lelówtel. 034/ 355 00 47Termin dostarczenia prac upływa 2 grudnia 2022 r.Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 12 grudnia 2022 r. na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie.Zachęcamy do wzięcia udziału!* Więcej szczegółów znajdziecie Państwo w załączniku: XV Gminny konkurs „Tradycyjna ozdoba z piernika”

Czytaj więcej...
logo festiwalu

03.08.2022

Jurajski Festiwal Kultury Ludowej - Koziegłowy 2022 (Przegląd powiatu częstochowskiego - Lelów 2 sierpnia 2022 r.)

We wtorek 2 sierpnia 2022 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie odbył się Przegląd powiatu częstochowskiego w ramach Jurajskiego Festiwalu Kultury Ludowej - Koziegłowy 2022. PROTOKÓŁ:Do konkursu zgłosiły się;

 • 3 zespoły śpiewacze (kat. dorośli)
 • 1 zespół śpiewaczy a capella (kat. dorośli)
 • 1 zespół śpiewaczy (kat. zespoły dziecięce i młodzieżowe)
 • 1 kapela ludowa 
 • 2 instrumentalistów  Jury w składzie 
 • Pani Karolina Mrugalska
 • Pani Marzena Kosela 
 • Pan Włodzimierz Kuca  po przesłuchaniach postanowiło nominować do konkursu regionalnego, który odbędzie się 20 sierpnia 2022 r. w Koziegłowach następujące zespoły: 
 • Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy "Klepisko"
 • Zespół Folklorystyczny "Janowianie"
 • Zespół Śpiewaczy "Lipowianki"
 • Zespół Śpiewaczy "Konopiska"
 • Zespół Folklorystyczny "Kamienica"
 • Kapelę ludową "Rybnianie"
 • Pana Romana Krysta
 • Pana Edwarda Skrzypczyka   Wszystkim uczestnikom przeglądu serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia podczas konkursu regionalnego w Koziegłowach! Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z przeglądu.   

 • Czytaj więcej...
  XIX Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej ''Święto Ciulimu-Czulentu'' Lelowskie Spotkania Kultur 2022 za nami!

  26.08.2022

  XIX Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej ''Święto Ciulimu-Czulentu'' Lelowskie Spotkania Kultur 2022 za nami!

  Fotorelacja

   

  W dniach 19-21 sierpnia 2022 roku już po raz dziewiętnasty odbył się Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej - „XIX Święto Ciulimu-Czulentu” Lelowskie Spotkania Kultur.

  Organizatorem festiwalu był Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie, a partnerami: Gmina Lelów, Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne im. Walentego Zwierkowskiego, Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater, Fundacja Rodziny Nissenbaumów Fundacja Chasydów Leżajsk-Polska.

  Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej - „XIX Święto Ciulimu-Czulentu” Lelowskie Spotkania Kultur miał na celu przedstawienie kultury żydowskiej i polskiej (muzyki, tańca, potraw), integrację społeczności polskiej i żydowskiej oraz kultywowanie tradycji regionalnych.                                                                   

  Podczas pierwszego dnia festiwalu w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie miała miejsce projekcja filmu pt. Oficer i szpieg, w reżyserii Romana Polańskiego. Dyskusję o filmie, jak co roku, poprowadził znawca tematyki żydowskiej dr Maciej Stroiński z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wszyscy uczestnicy mogli także obejrzeć wystawę wycinanki polskiej i żydowskiej Grzegorza Dudały oraz wystawę fotografii pt. Chasydzi w Lelowie autorstwa Dariusza Gawrońskiego. Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu odbyła się degustacja potraw regionalnych: ciulimu i czulentu oraz czulentu wege przygotowanych przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie.

  Uroczyste otwarcie imprezy plenerowej nastąpiło w sobotę o godzinie 16:00, na początku zostali powitani zaproszeni goście, organizatorzy i sponsorzy festiwalu. Potem nastąpiło symboliczne zapalenie menory, którego dokonali przedstawiciele władz samorządowych oraz organizatorzy.

  Po wystąpieniu zaproszonych gości rozpoczęła się część artystyczna festiwalu. Jako pierwszy na scenie zaprezentował się Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej. O godz. 17:30 rozpoczęły się występy zespołów z Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie. Następnie miał miejsce koncert zespołu Elektryczne Gitary. O godz. 20:00 na festiwalowej scenie zagościł Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. 

  Trzeci dzień festiwalu rozpoczął się od uroczystego zapalenia menory przez przedstawicieli społeczności polskiej i żydowskiej. Po oficjalnym rozpoczęciu oraz przemowach zaproszonych gości na scenie zaprezentowały się zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie. Następnie miał miejsce koncert pieśni żydowskich pt. Majne szejne lider w wykonaniu Urszuli Makosz z Zespołem. O godzinie 17:30 na festiwalowej scenie zaprezentował się zespół Max Klezmer Band, zaś na zakończenie, około godziny 18:30 odbył się spektakl pt. I skrzypek gra, przygotowany przez Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej.

  Podczas trzeciego dnia festiwalu miały miejsce także warsztaty wycinanki polskiej i żydowskiej oraz warsztaty tańca żydowskiego. Ponadto uczestnicy festiwalu mieli okazję obejrzeć wystawę wycinanki polskiej i żydowskiej autorstwa Grzegorza Dudały.

  W trakcie trzydniowej imprezy każdy uczestnik mógł spróbować przysmaków kuchni regionalnej i żydowskiej.  W tym roku podczas festiwalu królował nie tylko ciulim, ale także czulent i czulent vege przygotowany według przepisu Agnieszki Piśkiewicz-Bornstein! Wszystkie trzy potrawy cieszyły się niesamowitym zainteresowaniem ze strony naszych wspaniałych gości. Ciekawą propozycją była także możliwość zwiedzania synagogi i ohelu, po których oprowadzała Karolina Koprowska, asystentka w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.          

  W czasie trwania imprezy Pani Ewa Molenda skierowała serdeczne podziękowania do partnerów oraz patronów honorowych festiwalu. Wyrazy podziękowań skierowane zostały także do wszystkich darczyńców oraz sponsorów tegorocznej edycji Festiwalu.

  Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022 na realizację projektu edukacyjnego "Lelów miejsce spotkania kultur". Projekt miał na celu przybliżenie historii oraz zwyczajów kultury polskiej i żydowskiej, a także ukazania tego jak, w przeszłości, w Lelowie przenikały się obie kultury. Do istotnych założeń projektu należało również propagowanie idei dialogu międzykulturowego, tolerancji i otwartości. W ramach projektu zrealizowane zostały liczne działania edukacyjne, w tym przede wszystkim: wykłady, dyskusje, spotkania, pokazy filmowe, cykle warsztatów edukacyjnych, konkursy, wystawy i koncerty. Efektem końcowym projektu "Lelów miejsce spotkania kultur" było zorganizowanie Festiwalu Kultury Polskiej i Żydowskiej „XIX Święto Ciulimu–Czulentu”.

  Fotorelacja "Święto Ciulimu-Czulentu" 2022

  Czytaj więcej...
  .

  12.07.2023

  Plakat i afisz Festiwalu Kultury Polskiej ''XX Święto Ciulimu-Czulentu'' Lelowskie Spotkania Kultur

  Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu plakat i afisz tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Polskiej i Żydowskiej "XX Święto Ciulimu-Czulentu" Lelowskie Spotkania Kultur. Projekty wykonała Pani Kaja Depta-Kleśta, asystentka w Pracowni Typografii Katedry Grafiki Projektowej Akademii Sztuki w Szczecinie. Serdecznie dziękujemy! Jubileuszowy Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej "XX Święto Ciulimu-Czulentu" Lelowskie Spotkania Kultur odbędzie się w dniach 18-20 sierpnia 2023 r. w Lelowie. Szczegóły dotyczące programu oraz miejsca wydarzenia prezentujemy na załączonym poniżej afiszu. Serdecznie zapraszamy!

  Czytaj więcej...
  Konkurs Piosenki Żydowskiej

  15.06.2022

  Konkurs Piosenki Żydowskiej

  Serdecznie zapraszamy do udziału w Konkursie Piosenki Żydowskiej, które odbędą się w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie w ramach realizacji projektu edukacyjnego "Lelów miejsce spotkania kultur", który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.Poniżej zamieszczamy regulamin Konkursu:I. ORGANIZATORZYGminny Ośrodek Kultury w LelowieII. CELE KONKURSUPropagowanie i popularyzowanie projektu „Lelów miejsce spotkania kultur” w oparciu o repertuar zespołów klezmerskich oraz zespołów prezentujących muzykę żydowską. Prezentacja talentu i umiejętności uczestników konkursu. Kształtowanie wrażliwości artystycznej. Kształtowanie postawy tolerancyjnej względem innej religii, kultury i tradycji. Propagowanie dialogu międzykulturowego. Popularyzowanie i rozwijanie zainteresowania kulturą i tradycją żydowską.III. ZASADY UDZIAŁU W KONKURSIE1. Do udziału zapraszamy solistów w kategorii wiekowej 10 - 18 lat oraz dorosłych z województwa śląskiego.2. Wykonawca przygotowuje dwie piosenki z repertuaru zespołu klezmerskiego. Przewiduje się również własną aranżację podkładu.3. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wypełnienie karty zgłoszenia oraz przesłanie jej do Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie mailowo, faxem lub pocztą na adres GOK w Lelowie, ul. Szczekocińska 31, 42-235 Lelów z dopiskiem „Konkurs Piosenki Żydowskiej”. Kartę należy dostarczyć w nieprzekraczalnym terminie do dnia 5 lipca 2022 r. W przypadku wysłania karty zgłoszenia pocztą, decyduje data wpływu do GOK.4. Przesłuchanie solistów odbędzie się w dniu 12 lipca 2022 r. w sali widowiskowej GOK w Lelowie.5. Zgłoszenia do konkursu dokonuje    a) placówka delegująca    b) rodzic lub opiekun IV. OCENAOceny dokona komisja powołana przez Organizatora według następujących kryteriów:- techniczny poziom wykonania utworu,- właściwy dobór piosenki, - interpretację utworu, - prezentację sceniczną.  V. NAGRODY I WYRÓŻNIENIAKomisja przyzna statuetki nagrodzonym i wyróżnionym laureatom.  VI. POSTANOWIENIA KOŃCOWE1) Organizatorzy konkursu zapewniają uczestnikom sprzęt nagłaśniający oraz aparaturę do odtworzenia półplaybacku. O ewentualnych zmianach organizacyjno – regulaminowych uczestnicy zostaną poinformowani pisemnie lub telefonicznie. 2)    Niepełnoletni uczestnicy konkursu przyjeżdżają z opiekunem (rodzic/opiekun prawny lub nauczyciel).3)    Koszty przejazdu, pobytu i ubezpieczenia pokrywają uczestnicy lub instytucja zgłaszająca.4)     Wykonawcy występują zgodnie z harmonogramem ustalonym przez organizatorów.5)    Decyzje podjęte przez jury są ostateczne i nie podlegają odwołaniu.6) Niepełnoletni uczestnik konkursu musi przedłożyć zgodę rodziców/prawnych opiekunów na jego uczestniczenie w konkursie oraz zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie danych osobowych zawartych w karcie zgłoszeniowej (wzór karty zgłoszenia oraz wszystkie klauzule dostępne poniżej).7) Uczestnik zezwala na bezpłatne wykorzystanie w celach promocji i reklamy wizerunku, materiałów dźwiękowych i filmowych z jego uczestnictwem, nagranych podczas konkursu i z tego tytułu nie będzie sobie rościł prawa do wynagrodzenia.8)      Przesłanie zgłoszenia jest równoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.9)      Sprawy nieobjęte regulaminem rozstrzygają Organizatorzy.Formularz zgłoszeniowy

  Czytaj więcej...

  Wyszukiwarka